-
  Въпроси/Отговори  •  Търсене  •  Потребители  •  Потребителски групи   •  Регистрирайте се  •  Профил  •  Влезте, за да видите съобщенията си  •  Вход

GoG.com Следващата тема
Предишната тема
Създайте нова темаНапишете отговор
Автор Съобщение
tL_
Bohab

МнениеПуснато на: Пет Апр 27, 2012 3:42 am Отговорете с цитатВърнете се в началото

Не знам дали вече сте го налазили, защото не е нова услуга, а и в последните месеци поляците се постараха да влезнат в устите на всички видове медии, зинета и журналя, но пък си помислих, че няма да е излишно да пусна темата. Скучно ми е, това есе-видно постче го чопля от бая време, а и може да е полезно на някого Smile

Накратко, ГоГ е най-гениалният бизнес модел в гейм индустрията от появата на Стийм насам. По дяволите, съвсем спокойно може би е НАЙ-гениалният модел евър Smile

А сега, подробно: ГоГ е дъщерна/сестринска компания на моите лични герои от CDPR (The Witcher series), специализирала се в издирване, портване, окомплектоване с благинки и продажба на стари игрички. Това му беше и името до преди месец - Good Old Games. И като казвам 'стари', имам точно това предвид - платформени екшънчета, класически куестове, хардкор дънджън крийпъри и РПГ-та, класически тайкуни, стратегии, шуутъри.... повечето от великолепните години в края на миналия век. Няма да си губя времето да изброявам, отидете на сайта и вижте сами Smile

Ако си цъкал игрички пред радиоактивни ЦеЕрТе-та през 90-те и началото на 00-те, то 100% знаеш, че дори и да изкопаш дисковете на старите класики от някой кашон, най-вероятното джитките няма да тръгнат на съвременните машини. Тогава се започва едно копаене по нетя за емулатори, досбоксове, ромове, мамета и какво ли не, което ровене често е съпътствано с инсталиране на редица дребни нещица, за да 'затъпиш' компира си до степен, че играта да се навие да тръгне. После идва филмът с контролите. И със звука. И с графиката. И с бахура.

Тук се намесват ГоГ. Те се заемат с не съвсем леката задача да издирят праводържателя за дадено заглавие (който не винаги е един) и да сключат някакъв договор с него, според който поляците придобиват правото да възкресят една отдавна забравена легенда, а праводържателят получава известно количество пари. След като джитката е мъртва от години, едва ли е очаквал някой да я помни и тези кинти му падат като от небето, а и е реклама, защото някои от студията/издателите съществуват и днес под една или друга форма. И на всичкото отгоре, праводържателят не трябва да се поти даже - ГоГ искат само старите материали, и после те се оправят.

Предполагам, в голяма част от случаите, когато такава оферта се прави, ГоГ получават зелена светлина, но наистина нямам инфо и само гадая. Важен е обаче резултатът, а не как се е получило.

ГоГ се хващат и преработват наличния дърт код, пакетирайки го заедно с малките програмчета, необходими за подкарване на играта, и го правят годен за търкаляне под Вин 7 (примерно). После изкопават сума ти екстри за играта - ръководства, ад-они, експанзии (когато още бяха експанзии, а не DLC-та), саундтраци, тапети, лор.....you name it. Закачват всички тези благинки към играта. След това се хващат и кракват джитката, ако е имала защита, премахвайки всякакви DRM-и и подобни дивотии, а където това не става, се опитват да вградят и самия крак в пакета.

Накрая окомплектоват всичко това, бодват му ценица между 6 и 10 долара и до пускат в нетя.

Сайтът на ГоГ ми е в топ 3 най-удобни, смислени, приятни за работа и радващи окото креатури, които са попадали пред очите ми откакто съм пуснал за пръв път Интернет Експлорър. Интерфейсът е мислен с много старание и прави навигацията плавна и интуитивна. Няма нищо излишно, няма какво да ти досажда, всичката информация се представя моментално пред погледа ти, а не се налага да я търсиш като урод. Регистрацията на акаунт иска само мейл, юзърнейм и парола и въобще не те занимава с глупости. Дотолкова са изчистени нещата, че - засега - дори френд листа нямаш (което е малко неудобно, да си призная). Плащанията се изпълняват лесно и безпроблемно и като цяло целият сайт е замислен с любов към игрите и с ясното съзнание, че посетителят не е там за да се 'социализира', да печели някакви ачийвмънти, да бъде облъчван с реклами. Не, ти си там, за да потърсиш, подискутираш и - евентуално - купиш любима стара игричка.

Описвам ги тези неща, защото искам да подчертая до какво качество в изпълнението на една идея може да се стигне, ако наистина се желае. Личи си, че този път, когато някой ти гърми насреща с лозунги 'От геймъри за геймъри', това е светата истина, а не маркетингов трик.

Геймърите сме странна пасмина. Всекидневно спасяващи света и борейки се за морални ценности във виртуалния свят, повечето от нас високо ценим откровеността и директния подход. Не обичаме да ни лъжат, а и винаги ще разберем, защото в пасмината е пълно с нърдове и маниаци, които са готови земята със зъби да гризат, но да разберат *всичко* около любимата си игра. И когато нърдовете открият някаква измама, тънка манипулацийка или брутална алчност, не са особено въодушевени. Способни са вдигнат голям шум, да лепнат петно на репутацията, а в последно време - и да поставят девелъпъри на колене. Smile

ГоГ разбират това и централно място в модела им заема Откровеността. Те не лъжат. Те признават грешките си и се извиняват. Те са щедри. Те предлагат максимално перфектния продукт. Те не те геотагват. Те нямат различни цени за различните региони (с едно изключение, за което предлагат компенсация в размера на разликата в цените). Те слушат какво им говори комюнитито. Те комуникират с теб.

И това е гениалното на модела, който движи ГоГ вече втора година и му е донесъл култов статус. Спечели верността на потребителите си, бъди честен с тях, не ги предавай и те ще ти се отблагодарят. Това е нещо, което туморите в костюми от ЕА, Активижън и Убисофт не могат да схванат, а дори и да го схващат, предпочитат другия начин - на 'хитрото' бизнес измекярничене. Smile

Резултатът е ... вдъхновяващ. Юзърите на ГоГ едва ли не са положили кръвна клетва за вярност и са една много приятна група зарибеняци. Обичаме си сайтчето, говорим за него и пишем - понякога - такива текстове. А в същото време продадените копия от сайта са над милион, сигурен съм Smile

По този начин направен бизнес, няма начин да не получи подкрепата ми.

За финал, нека спомена една от последните им екстри, което говори много за това какви хора, с какъв майндсет стоят зад ГоГ:

Преди седмица излезе Enhanced Edition на Witcher 2. Тъй като ГоГ е сестринска компания на CDPR, те са и единствените дистрибутори на DRM-free версии на играта. Та, с излизането на ЕЕ, всеки притежател на retail копие на Witcher 2 може да отиде в ГоГ, да регистрира ключа си и получава .... още едно допълнително, DRM-free копие на играта в ГоГ, напълно безплатно и за вечни времена.

Найс, а? Wink

ПС. Току-що изродите издадоха Legacy Of Kain: Soul Reaver. Smile басикефабасикефабасикефабасикефа Smile
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщение
LC
Glint's Toy

МнениеПуснато на: Пет Апр 27, 2012 9:58 am Отговорете с цитатВърнете се в началото

От две години някъде съм им клиент и съм си купил доста игри от там, включително и The Witcher 2. Smile

Много съм доволен, скоро даваха безплатно Empire Earth.

Lord Ninjaz

МнениеПуснато на: Пет Апр 27, 2012 10:21 am Отговорете с цитатВърнете се в началото

Аз съм им фен и клиент от самото начало, сигурно вече имам към двадесет игри в акаунта ми, включително и тези, които пускаха безплатни за определено време. Страхотна услуга е, а това, че почнаха да добавят и нови инди игри в каталога си я прави още по-добра Very Happy
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщение
Sleeper
Site Admin

Местожителство: Rift Wardens' Cave

МнениеПуснато на: Вто Юли 03, 2012 10:52 am Отговорете с цитатВърнете се в началото

И аз ги ползвам отдавна, baldur's gate 2 си взех за да я прегледам отново + разни други дреболии.

Създайте нова темаНапишете отговор

Идете на:   

Следващата тема
Предишната тема
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети